Nelegālais dragreiss

Pievienoja | 24/07/2015

Ne visas dragreisa sacīkstes ir oficiāli atļautas un tās rīko kāda dragreisa organizācija. Šāda veida sacensības var rīkot arī pašrocīgi, diemžēl tas nav atļauts ar likumu. Šāds likuma ierobežojums neoficiālām dragreisa sacīkstēm uzlikts dažādu drošības apsvērumu dēļ. Tā kā tās ir daļa no ielu sacīkšu kultūras, tad bieži vien dalībniekiem vai ”rīkotājiem” nākas stāties likuma priekšā. Šajās sacīkstēs ir pietiekami daudz atšķirību no legālā jeb oficiālā sacensību dragreisa, sākot ar trasēm un beidzot ar automašīnu klasēm. Ielu sacīkšu opozicionāri apgalvo, ka ar šādu sporta veidu nodarboties nav vērts drošības apsvērumu dēļ un tāpēc, ka bieži vien no negadījumiem rodas arī dažādas sekas, kas saistītas ar sacīkšu legalitāti.

Šim dragreisa veidam nosaukums nav radies tā pat vien. Šis veids ir cēlies no ielu sacīkstēm, kurās dragreiss tika adaptēts jau no ielu sacīkšu pirmsākumiem. Tā kā ielu sacīkstes netiek pārraudzītas un tās bieži vien pārkāpj likumu (ceļu satiksmes noteikumu neievērošana, pārgalvīga braukšana, ātruma pārkāpumi, neatbilstošs automašīnas aprīkojums), tad tās tiek uzskatītas par nelegālām un var beigties ar dažādām soda sankcijām. Šīs sacīkstes var notikt spontāni, vai arī tās var būt rūpīgi izplānotas. Koordinētās ielu sacensībās tiek izmantotas rācijas saziņai, GPS un ierīces, kas palīdz norādīt policijas atrašanās vietu, lai izvairītos no šīs instances.

Nelegālais dragreiss notiek jebkurā vietā, kur bez lieliem traucēkļiem iespējams mērot taisnu distanci. Parasti šis ”trases” posms nav noteikta garuma un brauciens notiek līdz kādam noteiktam punktam vai zīmīgai līnijai. Drošākās dragreisa trases ir uz lidlaukiem, stāvlaukumos vai uz pamestiem ceļiem, kur nepārvietojas transportlīdzekļi un nav citu lietu, kas sarežģītu braukšanu. Savukārt, daudz bīstamāki ir braucieni pa publiskajiem ceļiem – ielām, šosejām vai pārbrauktuvēm. Parasti tiek izvēlēti taisni ceļa posmi un sacensības noris diennakts tumšajā laikā, kad ir daudz mazāka satiksmes plūsma.

Nelegālajās dragreisa sacīkstēs nav auto klases. Šeit var sacensties jebkurš interesents, kas uzskata, ka viņa auto un vadīšanas prasmes ir pietiekami augstā līmenī, lai varētu konkurēt ar citiem braucējiem. Lielākoties tās ir tūnētas jeb uzlabotas sporta tipa automašīnas, kas var sasniegt visai lielus ātrumus. Sacensību formāti var būt visdažādākie. Tie var būt vairāku auto saieti, kuros notiek braucieni pēc izslēgšanas principa vai arī tikai viens brauciens, kurā abi auto vadītāji ir vienojušies par kādu likmi, kuru saņem uzvarētājs. Parasti tās ir naudas likmes, taču ir zināms arī pats riskantākais likmes veids – automašīna. Angliski to sauc par pink slip, kas nozīmē auto dokumentus, kuri zaudējuma gadījumā ir jāatdod uzvarētājam. Šāda veida likmes sacīkstēs pastāv arī oficiālos dragreisa pasākumos, kuri pat tiek pārraidīti televīzijas šovā.